تبلیغات
سیـرافـــــی ها - میوه درختی توت
توت
نام فارسی:توت
نام محلی:تو-توت-دوت
رویشگاه و مشخصات درخت:
این درخت که دارای میوه های مختلف سیاه و سفیدو گاهی ترش و شیرین می باشد،بومی کشور چین است که در ایران بخصوص در استان بوشهر ( سیراف)به صورت خودرو و به صورت کاشت در باغات به فراوانی دیده میشود. رقمی از توت که زیاد تو بوشهر دیده میشود این وِیژگی ها را دارد :
١- میوه موقع رسیدن سیاه و کشیده است و برخی ارقام شاه توت بحساب میان.
٢- هنگام رسیدن کامل که سیاه رنگ است شیرین اما در حالت صورتی ترش مزه است.(دهنم اب افتاد)
٣- درخت توت خزان کننده است و زمستان عاری از هر برگی می شود. درخت توت از درختان بزرگ و مرتفعی است که ارتفاع آن به ۲۰ متر و قطرش به یک متر می‌رسد.
نحوه تکثیر آن به صورت بذرو قلمه و زمان تکثیرآن اواخر زمستان و اوائل بهاراست.
درخت توت در پرورش کرم ابریشم ،نجاری به ویژه آلات موسیقی مانند تار و سه تار،مصارف دارویی،و خوراکی کاربرد دارد.
و نوع مجنون آن بخاطر زیبائی در فضای سبز و نوع پیوندی آن شاه توت است که در دافع صفرا و سموم بدن میباشد.
در این ایام فصل(درسیراف ازاوایل اسفندتا اواخرفروردین زمان گلدهی تا میوه)  رسیدن میوه درخت توت است. این میوه پرخاصیت و پر کالری دارای خواص بسیار مفیدی برای انسان است که مخترصا در ذیل شرح می‌دهیم.قند موجود در توت سفید برای کسانی که مبتلا به مرض قند هستند ضرر ندارد. این میوه خوشمزه دارای آنتی‌اکسیدانی به نام آنتوسیانید است که برای کاهش میزان کلسترول بد خون و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است.

نقش دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها پیشگیری از سرطان است. توت سفید حاوی فیبر فراوانی است، به همین دلیل ملین خوبی است. توت در سهل کردن جریان ادرار نیز نقش دارد. مصرف این میوه وزن را کاهش می‌دهد.
طبق یافته‌های پژوهشگران فیبرهای نامحلول موجود در توت کالری جذب شده در بدن را کاسته و موجب کاهش وزن می‌شود. توت حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین c و آهن است، از این رو مصرف آن برای کسانی که کم‌خونی دارند توصیه می‌شود.
جوشانده پوست خشک شاخه‌های جوان و تازه درخت این میوه، ملین و روان‌کننده مزاج است. توت به علت داشتن انواع ویتامین‌های گروه B در کاهش و رفع ترس، عصبانیت، خمودی، اضطراب و هیجان موثر است. ویتامین A موجود در توت باعث رشد ناخن‌ها و تقویت چشم می‌شود.

پیشگیری از سرطان: توت‌ها منبع خوبی از فیتونوترینتی توانا به نام رزوراترول(resveratrol) هستند که در انگور نیز یافت می شوند. محققان معتقد هستند که با کمک این ماده غذایی گیاهی می توانند هم از بروز سرطان‌ها پیشگیری کنند و هم این که با سرطان‌ها بجنگند.

افزایش طول عمر: توت‌ها به دلیل وجود رزوراترول می‌توانند موجب افزایش طول عمر افراد شوند. در مطالعات متعددی نشان داده شده است که رزوراترول موجود در توت ها موجب افزایش طول عمر موش ها شده است.تصفیه خون: در طب چینی، توت ها به عنوان یک عامل تصفیه خون در نظر گرفته می شوند، به این معنا که خون را تمیز کرده، تولید آن را افزایش داده و به طور کلی موجب تقویت کل سیستم خونی می شود.

تقویت کلیه ها: در طب چینی این عقیده وجود دارد که توت سفید موجب تقویت عملکرد کلیه ها می شود.
مفید برای معده و کبد: یکی دیگر از باورهای موجود در طب چینی این است که توت سفید به طور موثری می تواند کبد را پاک و تمیز کند. خوردن توت سفید برای زخم معده نیز مفید است.
درمان یبوست: توت به علت دارا بودن مقادیر بالای فیبر در درمان یبوست موثر است. فواید توت سفید برای مو در خیلی از کشورها از توت‌ها برای درمان و علاج سفید و یا خاکستری شدن زودرس موها استفاده می شود.
در بعضی نقاط ایران از درختان مقدس به شمار می روندو کاست آن را ثواب می دانند.


طبقه بندی: طبیعت در سیراف،
برچسب ها: میوه درختی توت، توت در سیراف، میوه درختی توت در سیراف، طبیعت در سیراف، توت و سیراف، توت سیرافی،

تاریخ : شنبه 19 فروردین 1396 | 12:46 ق.ظ | نویسنده : دخترک افتاب | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.