تبلیغات
سیـرافـــــی ها - میوه درختی کنار
کُنار
نام فارسی :کُنّار
نام های محلی:کُنّار-سدر-سدره
رویشگاه و مشخصات درخت:
این درخت بومی نواحی نیمه گرم جنوب می باشدودر حبشه و عربستان انتشار دارداین درخت در استان‌های جنوبی ایران مانند فارس، هرمزگان،بوشهر، خوزستان، کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان به  خوبی می‌روید.دراستان بوشهر در بندرسیراف کنار به صورت گسترده وجود داردودر طی اقدامی نهال های از آن که به صورت پیوندی تکثیرو در تنگه لیر کاشته شده است. حدود ۴۰۰گونه کنار وجود دارد.
میوه این درخت نیز کُنار نامیده می‌شود و خوردنی و شبیه آلبالوی خشک می باشد.
درخت کنار در عربی و گاه فارسی سدر نیز نامیده می‌شود  و در ایران معمولاً برگ‌های کوبیده آن را «سدر» می‌نامند. اما سدر خود درختی متفاوت و مدیترانه‌ای از تیره مخروطیان است که شباهت زیادی با کاج دارد.درحالی که کنار از تیره عنابیان است.
کنار درختی است به ارتفاع نزدیک به ۱۰ متر با برگ‌های کوچک و قلبی شکل و کشیده با سه رگبرگ برجسته که گوشوارک آن به خار تبدیل شده‌است.

کنار میوه مغذی و سرشار از ویتامین K و مقادیر نسبتاً خوبی از ویتامین D3 و محتوی کلسیم، فسفر و آهن و منگنز و روی و پتاسیم است. ارزش غذایی‌میوه کنار از لحاظ پروتیین، مواد معدنی، کلسیم، فسفر، کاروتن و ویتامین از گندم غنیتر و میزان کالری و ویتامین C آن نسبت به لیمو بیشتر است. میوه آن براحتی هضم و اثر ملین‌آور دارد و گوشت میوه آن شیرین و خوشمزه است. کنار در ماه‌های آذر و دی به بازار می‌آید و تا اواخر اسفند عرضه می‌شود. کنار با قیمتی ارزانتر نسبت به سایر میوه‌ها در دسترس است.


شستشو با برگ کنار (سدر)
برگ‌های کنار را می‌توان خشک و پودر کرده و جهت شستشوی بدن و مو بکار برد. برگ کنار (سدر) حاوی تانن، استرولهای گیاهی مانند بتاسیتوسترول، بتاسیتوسترول گلوکزید و ساپونین ابلین لاکتون می‌باشد. ساپونین موجود در سدر عامل کف کنندگی در برگ کنار است. ابلین لاکتون از دسته ساپونینهای استروئیدی است و به عنوان ماده اولیه برای تهیه هورمونهای استروئیدی می‌توان بکار برد.


خواص عسل کُنار
عسل کُنار یا همان عسل سدر، یکی از بهترین و مرغوب‌ترین عسل‌های تولیدی جنوب کشورمان محسوب می‌شود. درمنطقه‌ی از سیراف به نام چاه مجنون هر ساله پرورش زنبور عسل به دلیل کثرت کنار انحام میشود. عسل این گیاه بسیار خوش طعم و خوش‌مزه و داری طبع سرد و برای کسانی که گرم مزاجند، بسیار مفید است. این عسل را در کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس عسل جنس عربی می‌نامند و دلیل آن نیز، بالا بودن ارزش غذایی این عسل است. عسل کُنار دارای خواص زیر است:

تقویت کننده‌ی اعصاب است.
تقویت کننده‌ی قوای جنسی و جسمی است.
ریشه کنار جوشانده ریشه کنار برای مسمومیت مفید می باشد.
فعال کننده‌ی حافظه و رشد کودکان است.
ضد کم‌خونی است و محرک رویش مجدد موی سر محسوب می‌شود.
اعضای رئیسه‌ی بدن را تقویت می‌کند.طبقه بندی: طبیعت در سیراف،
برچسب ها: میوه درختی کنار، کنار در سیراف، میوه کنار در سیراف، انواع کنار در سیراف،

تاریخ : شنبه 19 فروردین 1396 | 12:23 ق.ظ | نویسنده : دخترک افتاب | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.