تبلیغات
سیـرافـــــی ها - گل خرزهره/تصاویر
نام فارسی:خرزهره
نامهای محلی:جارجورد در جنوب ،ژاله درکردستان
داروسازان سنتی ایران ان را مراد فلی(دفلا) نامیده اند و در زبان اعراب به ان جین یا سم الحمار نیز میگویند
رویشگاه:درنواحی جنوب کشوروسواحل خلیج فارس دربندرعباس ،بین یزد و جیرفت به طور طبیعی میروید.ودرسیراف از استان بوشهر بیشتر در نواحی بنوکه بیشتراب و هوای  گرم و مرطوب دارد جمعیت زیادی از ان به طور طبیعی رشد و تکثیر شده اند و فضای بسیار زیبا و چشم گیری به وجود اورده اند. ولی درسراسرکشور به عنوان درختچه زینتی کاشته میشود.
زمان گلدهی ان دررویشگاه در تمام سال-زمان جمع اوریبذر ان تابستان است-روش تکثیر استفاده از قلمه و بذرکاری است که به صورت قلمهبه اسانی تکثیر میشود-زمان کاشت قلمه و بذر دی،بهمن،اسفند که درمناطق جنوبی به خصوص سراف در بهمن ماه انجام میدهند.
گیاه خرزهره درختچه ای بسیار زیبابا گل های به رنگ سفید و صورتی و مایل به قرمز است  برگ های دراز و ضخیم و دائما سبزی دارد.


گل های ان نوش های فراوانی دارندولی تا زمانی که زنبورهای زرد معمولی وارد جام ان نشوند وراه راباز ننمایند زنبورهای عسل نمی توانند ازان استفاده کنند.
خرزهره یک گیاه سمی بشمار می اید:این موادسمی دربرگ و شیرابه ساقه های ان وجود دارد دریکی ازجنگ های قدیم سربازان اسپانیا از ساقه های ان برای سیخ کباب استفاده کردند ودراثرمسمومیت همگی تلف شدند و برهمین اصل داروسازان سنتی ایران هیچگاه خوردن و استفاده داخلی ان حتی به مقدارکم  را توصیه نکرده اندو بدون اجازه پزشک معالج ممنوع است.اگر حیوانات بخصوص بز از ان تغذیه کند خواهد مرد و شیران نیز مسموم میشود،.
مصارف دارویی و بهداشتی ان:‌از ضماد پخته و سائیده شده ان جهت تحلبل ورم های سفت و نرم کردن انها-تسکین درد پشت و دردزانو- رفع خارش و التیام دهانه زخم های چرکی سودمند هستندو حمول ان جهت درد رحم -از بین برنده شوره سر-ازبرگ گیاه خرزهره جهت جلای رخسار و اصلاح مو نتیجه عالی دارد- یک مقداراز برگ ان بایک مقدارگوگردو هم چنین مقداری کشک باهم کوبیده و با پنبه مخلوط نماید وپس از هفت بار استفاده کردن اگزما درمان میشودو برای بیماری برص نیز به همین صورت میباشد.و چنانچه از عصاره ابی و الکلی خرزهره کمتراز مقدارخوراک ان استفاده شود ضربان قلب را تنظیم میکندو ادراراوراست،درداروسازی جدیدحب های از این گیاه تهیه کرده اند که ۰۵/۵گرم عصاره الکلی یا ابی میباشددوتا چهار حب درروز تجویز میشود.اگر برگ گل ان را بپزید و له شده ان را دریک قسمت اب و دوقسمت روغن زیتون ریخته و با اتش ملایم بجوشانیدتا اب تمام شود و روغن بماندوروغن  بدست می اید  که مالیدن ان درد اعصاب را کاهش میدهد.
اب جوشانده برگ و سرشاخه های گیاه خرزهره کشنده حشرات،بخصوص کنه،ساس،کیک،پشه و کرم باغچه میباشد.
طبقه بندی: طبیعت در سیراف،
برچسب ها: گل خر زهره در سیراف، خر زهره، عکس خرزهره،

تاریخ : جمعه 18 فروردین 1396 | 01:09 ق.ظ | نویسنده : دخترک افتاب | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.