تبلیغات
سیـرافـــــی ها - سیراف


 امواج زیبا ، همراه با نسیم ملایم وزش بادها که قطرلت ریز آب دریا را به صورت ساحل نشینان و مرز داران رشید خطه خلیج همیشه فارس می تراود طراوت و شادابی خاصی به این چهره های زیبا و نیم سوخته داده است ، اینجا سیراف است ، سیرافی که روزگاری ابهت و همینه اش […]

 امواج زیبا ، همراه با نسیم ملایم وزش بادها که قطرلت ریز آب دریا را به صورت ساحل نشینان و مرز داران رشید خطه خلیج همیشه فارس می تراود طراوت و شادابی خاصی به این چهره های زیبا و نیم سوخته داده است ، اینجا سیراف است ، سیرافی که روزگاری ابهت و همینه اش تاریخ را در نوردیده بود ، بندری که نقش مهمی در تجارت دریانوردی ، صدور فرهنگ و هنر ایرانی و اسلام به جنوب شرق اسیا ، شرق آسیا و کشورهای خاور دور داشته و مانند نگینی درخشان در ساحل سینوس پرسیکوس (خلیج فارس) متلالو بوده است . و امید است که سیراف را که به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری کشور و جزء دو روستای هدف گردشگری استان بوشهر شناخته شده را با همت مسئولین استانی و کشوری با توجه به صنعت عظیم نفت و گاز منطقه مجددا احیا ئ همچنین در فهرست آثار حهانی ثبت گردد.

آداب و رسوم

یکی از آداب و رسوم مردم بندر طاهری مراسم سوگواری و عزاداری سالار شهیدان امام حسین (ع) است که همانند دیگر شهر های ایران در این شهر برگزار می شود . این مراسم در حالی برگزار می شود که مردم بندر طاهری از یک هفته مانده آغاز ایام محرم به امور مساجد و حسینیه های می پردازند و هیئت های عزاداری خود را آماده می کنند . در شهرهای بندر طاهری بیشتر واعظ های منبری را از قم دعوت می کنند و همچنین در این شهر احترام خاصی خدمت سادات دارند که در نوع خودش جالب است .
عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) را هر روز و شب با (چوشی) آغاز می کنند و کم کم جوان ها و به ترتیب وارد دور سینه زنی می شوند . اینجا فرد مشخص شده ای علمدار مراسم میشود و مراسم عزادای ادامه می دهند .
در روز نهم ماه محرم در حسینیه ها نذری می دهند و بعد از ظهر همان روز گزوه های عزاداری دسته دسته و به صورت هماهنگ به سمت گلزار شهدا حرکت میکنند و زنان نیز چند روز جلوتر به درست کردن (بزنگ) گهواره مشغول می شوند و آنرا برای بردن به مکان عزاداری آماده میکنند  و در انجا مراسمی را آغاز می کنند این عزاداری تا پاسی از مغرب ادامه دارد . شب سیزدهم (شام غریبون) مردم با در دست داشتن شمع به سمت گلزار شهدا میروند و به مرثیه سرایی می پردازند همچنین زنان در ماه محرم یک سری اعتقادات دارند که به تعدادی از آنان اشاره میکنیم :
آرایش و شانه زدن به مو خوش یمن نیست ، از جارو زدن و مرتب کردن منزل خودداری می کنند ، در برخی از خانه های قدیمی تنورهای نان پزی را خوشبو میکنند آنهم با برگ درخت بود.
در آخر ماه محرم مردم دیگر آماده ماه صفر می شوند و مراسمی درشآن و منزلت این ماه برگزار میکنندآب و هوا :

بندر طاهری (شهر سیراف) به دلیل استقرار بر خط استوا یکی از نقاط گرم و مرطوب می باشد که میزان گرمای آن تا ۴۱ درجه سلنتیگراد و میزان سرما در دهه هایی تا صفر درجه سانتی گراد نیز رسیده ولی میانگین سرما در فصول پاییز و زمستان بین +۱۵ تا +۵ درجه سانتیگراد متغییر می باشد . میزان بارندگی در سال با میانگین ۱۱۰-۱۷۰ میلی متر متغیر می باشد .

وضعیت معیشتی مردم :

عده ای از اهالی از طریق صیادی ، ملوانی و مسافرت به کشورهای حوزه خلیج فارس امرا معاش می نمایند و اکنون با توجه به ایجاد مراکز اشتغالزا در منطقه ویژه انرژی پارس ، عده ای نیز در این مراکز مشغول ارتزاق می باشند و عده ای نیز در مشاغل دولتی نظیر بانک ها ، مدارس ، تاسیسات صدور مایعات گازی ، مرکز بهداشت ، مخابرات و غیره مشغول به خدمت می باشند .

مذهب و زبان :

اهالی بندر طاهری (شهر سیراف)دارای دو مذهب تشیع و تسنن می باشند که تشیع با ۶۰% جمعیت و تسنن با ۴۰% جمعیت سالهاست که با مسالمت در کنار همدیگر زندگی می کنند و این نشانه اهمیت و هوشیاری و با فرهنگ بودن مردم می باشد . زبان مردم این بندر اغلب فارسی است ولی تعدادی از برادران اهل تسنن به عربی تکلم می کنند .

جمعیت شهر : 

در حال حاضر جمعیت شهر ۶۱۰۰ نفر می باشد .

نمونه گیاهان :

در شهر باستانی سیراف نمونه گیاهان و درختان وجود دارد که به تعدادی از آن اشاره می کنیم .
کهور – لوز – کنار (سدر ) – لگجی – خر هره – گزاوشوم (آویشن) – خارارو – و …

جانوران :

این شهر نیز مانند دیگر نقاط کشور دارای تنوع جانوری است
پلنگ – روبا – سگ – شغال – (توره ) گرگ – لوشی (راسو) – کلبوک (مارمولک) – مار جعفری – مارکور – جوجه تیغی

پرندگان :

در شهر سیراف نیز نمونه هایی از پرندگان وجود دارد که به تعدادی از آن اشاره می کنیم
کبک – کبوتر چاهی – باز – جغد پر طلایی – شاهین – قمری(کوکو یوسف) – مرغ دریایی – حواصیل های مهاجر 

محصولات کشاورزی :

پیاز – گوجه فرنگی – تنباکو – سبزیجات و …

محصولات دامی :

گوشت – شیر – کشک – دوغ ، که بیشتر برای مصرف خانگی است .

صنایع دستی و هنرهای دستی :

حصیر – زنبیل – بادبزن – سفره … که از برگ های درخت خرما بافته می شوند ، توکسیدرمی آبزیان دریایی و ساختن اشیاء و عروسک های تزئینی به وسیله صدف .
طبقه بندی: سیراف،
برچسب ها: بندر سیراف | معرفی جاذبه های گردشگری ایران، سیراف بزرگترین بندر تاریخی ایران، بندر تاریخی سیراف، شهر باستانی سیراف، راهنمای سفر به سیراف، تور بوشهر تا سیراف عبور از کرانه های خلیج فارس، زندگی در بندر سیراف،

تاریخ : شنبه 5 فروردین 1396 | 10:31 ق.ظ | نویسنده : علی اکبر بادپا | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.